Maincast

Максим Кріппа - Бізнесмен і Підприємець

Максим Кріппа – відомий український бізнесмен і підприємець. Він є власником кіберспортивної команди NAVI та студії розробки ігор GSC Game World. Крім того, Максим є інвестором в компанії Maincast, яка займається кіберспортивними трансляціями. Постать українського інвестора Максима Кріппи і подробиці його бізнес-угод частенько опиняються в центрі уваги журналістів. Інтровертність натури інвестора і неможливість отримати від нього коментарі дратують допитливу журналістську спільноту, тому частенько з'являються матеріали в дусі «скандали-інтриги». Так було і з матеріалами навколо новини про те, що Максим Кріппа став власником кіберспортивної організації Natus Vincere. Що ж сталося і як Максим прийшов у сегмент кіберспорту?

Незважаючи на закритість Максима Кріппи, реконструювати історію його інвестицій у кіберспорт все ж можливо. Цікаво, що для цього знадобитися згадати більшу частину історії появи кіберспорту в Україні, адже сьогодні бізнесменові належать дві провідні компанії в цьому сегменті:
Maincast и NAVI.

Доленосні нульові

Ненадовго повернемося в нульові роки. Тоді, в це складно повірити, не у всіх ще були комп'ютери і хороший Інтернет. А комп'ютери, які здатні були б дати можливість грати в серйозні ігри, і зовсім були рідкістю. Тому майбутні кіберспортсмени, а на той момент просто любителі, збиралися в комп'ютерних клубах.

Дефіцит не завжди поганий, іноді він створює передумови для формування нового. Як відомо, любителі кіберспорту - це здебільшого інтроверти, які не позбавлені азарту, але не хочуть виходити з дому і занурюватися в галасливу і людну атмосферу класичного спорту. У нульових їм було б складно знайти одне одного, але необхідність ходити в комп'ютерні клуби створила умови для появи закритого кіберспортивного ком'юніті та перших команд.

У цьому сенсі показовою є історія засновників компаній Maincast і NAVI. Майбутній легендарний коментатор Віталій V1lat Волочай і майбутній професійний кіберспортсмен Олександр ZeroGravity Кохановський багато часу проводили в комп'ютерних клубах, у яких і розпочалася їхня професійна та бізнес-діяльність.

Історія створення Maincast

Віталій Волочай був одним із перших в Україні, кому спала на думку ідея створити компанію, яка спеціалізувалася б на трансляції та коментуванні кіберспортивних ігор. Після роботи в компанії «Київ Кіберспорт Арена», яка займалася організацією турнірів, Волочай вирішив у 2013 році створити власну студію трансляцій RuHub.

На тот момент в мире уже существовало два больших хаба, которые объединяли комментаторов киберспортивных матчей: американский USHub и шведский EUHub. По аналогии с ними была создана киевская студия, в основу названия которой была заложена не принадлежность с стране, но отсылка на язык комментирования – русский.

На той момент у світі вже існувало два великих хаби, які об'єднували коментаторів кіберспортивних матчів: американський USHub і шведський EUHub. За аналогією з ними було створено київську студію, в основу назви якої було закладено не приналежність до країни, а відсилання до мови коментування - російської.

У 2018 році Віталій Волочай і три його партнери заснували в Києві студію Maincast. Але, незважаючи на те, що у них була техніка і досвід, грошей на повноцінне ведення справ не вистачало. Відомо, що компанії, які спеціалізуються на трансляціях, більшу частину грошей витрачають не на «залізо», а на купівлю прав на трансляцію чемпіонатів і матчів.

Вийшовши на ринок у пошуках потрібного хлопця, партнери звернули свою увагу на українського підприємця Максима Кріппу. Який до того моменту толком не знав про кіберспорт і не вдавався в аналіз перспектив і можливостей. Однак наполегливі звернення засновників Maincast змусили інвестора проаналізувати пропозиції та вкласти кошти. Через два місяці переговорів Максим Кріппа став акціонером.

Історія створення NAVI

Кіберспорт

Паралельно з Maincast розвивалася історія іншого українського кіберспортивного гіганта. Олександр Кохановський захопився комп'ютерними іграми ще 1994 року, з появою першого комп'ютера. Уже 2000 року став кіберспортсменом. Але грати на рівні локальних турнірів було недостатньо.

У 2009 році меценат Мурат Тулемаганбетов вирішив створити професійну кіберспортивну організацію, капітаном і засновником першої команди NAVI з Counter-Strike і став Олександр Кохановський. Уже 2011 року NAVI вирушила у вільне плавання: Кохановський став її генеральним директором, а 2017 року - власником. У 2018 році постало питання про пошук інвестицій.

Саме 2018 рік став тією точкою, в якій зійшлися Maincast, NAVI і Максим Кріппа. Після першого вдалого пасу на інвестора з боку Maincast, виникла кіберспортивна організація NAVI. Другий крок інвестора не змусив себе довго чекати - Максим Кріппа прийняв рішення і став мажоритарним власником NAVI.

Поточний стан справ

Прийнявши рішення інвестувати в кіберспорт, Максим Кріппа продовжує рух у цьому напрямку. На сьогодні він є співвласником Maincast і власником NAVI. Останню Кріппа придбав влітку 2022 року, після виконання низки зобов'язань за договором, який було укладено за кілька років до цього.



Максим Володимирович Кріппа

Максим Володимирович Кріппа

Максим Кріппа - відомий інвестор, який зробив значний внесок у розвиток кіберспорту в Україні. Він активно підтримує та фінансує різні кіберспортивні проєкти та ініціативи.